» Styly oblékání
Styly oblékání

batika – technika barvení látek s rozpitými vzory

business look – formální, elegantní styl, klasické pánské obleky, košile, kravaty, klasické dámské kostýmy (vč. kalhotového), univerzální barvy (nevyzývavé, nekřiklavé)

dress code – kodex oblékání, doporučený oděv pro danou příležitost

casual styl – ležérní městská elegance, kombinace formálního a sportovního oblečení

color-block – outfit oblečení, který je sestaven z odlišných barev

etno styl – inspirace původními kulturami Afriky, Jižní Ameriky, Indie

glamour – krása, půvab týkající se odívání

gothic look – styl využívající viktoriánské prvky (např. košile s volány, uniformy), většinou černou barvu a výrazné šperky, u líčení je typická velmi bílá pleť s výrazným líčením rtů a očí

grunge – styl odívání negující vše módní, často vrstvení různě dlouhých, nesourodých svršků
haute couture (ót kutýr) – vysoká krejčovina, originály luxusních modelů vytvářené slavnými návrháři

hippie look – květinové vzory, široké kalhoty, prvky z indiánské kultury, styl vznikl koncem 60. let v souvislosti s hnutím hippies

homeless style – varianta ležérního stylu ulice, inspirace světem tuláků a bezdomovců

chanel look – kostýmy inspirované tvorbou Coco Chanel, kontrastní lemy, perly, kabelka se zlatým řetízkem

chic – vkusný, nápaditě elegantní

indoor mode – domácí, pohodlné oblečení

jezdecký styl – vychází z klasického anglického loveckého oblečení, široké pumpky s úzkou lýtkovou částí, vypasované sako, jezdecká čapka

look – vzhled, zevnějšek
maxi, midi, mini – výrazy označují délku sukní a šatů, maxi až na zem, midi do půli lýtek či sahající pod kolena a mini je krátká délka

military styl (army styl) – sportovně laděné oblečení s prvky vojenských uniforem, často maskáčové vzory

námořnický styl – oblečení a obuv motivované námořníky, pohodlné šortky, svetříky, trička, typická barva modrá a bílá, hlavním vzorem jsou pruhy

neobaroko – trend vyznačující se zdobnou okázalostí

new look – elegantní styl s velkým množstvím látky, nabírané šaty, široké sukně, vosí pas, velké klobouky

nude look – oblečení v jemných pastelových barvách, které poskytuje pohled na skrývané partie těla

outdoor – oblečení a doplňky určené pro sport, turistiku, relaxaci v přírodě

outfit – vše, co máme na sobě, např. halenka, kalhoty, svetřík, boty, doplňky

outlet – místo pro výprodej sezónního (značkového zboží) za snížené ceny

oversized – nadměrné velikosti, výraz se používá v souvislosti se sakem, které na postavě vypadá, že je větší

plizé – sklady tkaniny, plizování je trvalé a to pouze u syntetických tkanin

punk styl – styl, který provokuje a šokuje, spojen s hudebním stylem

renesance styl – návrat ke klasickým vzorům, které jsou inspirovány řeckými a římskými tógami

retro look – styl, který se vrací v čase zpět, staré se většinou pojí s novým

safari styl – pochází z Afriky z konce 19. století, typické jsou prvky jezdeckého a vojenského stylu, z materiálů převažuje len, bavlna a hedvábí

street style – neformální, spíše antimódou ovlivněný styl, často doprovod jistého fenoménu doby

trendy – výraz označující aktuální kolekci

used look – oblečení působící dojmem obnošenosti

vintage styl – kvalitní, jedinečné oblečení včetně doplňků, které si odžilo svou éru, je staré, unikátní, stylové a inspirativní

Pin-up styl -  Pin-up girls, neboli dívky z plakátu, vykukovaly ze skříněk dělníků i středoškolských školních skříněk už před desítkami let a dodneška je tento styl oblíbený. Proč? Pin-up girls jsou sexy, krásné a přesto tak nějak nevinné a roztomilé. V čem „pin-upky“ okouzlují celé generace mužů? Především v oblečení, které zdůrazňuje ženské – plné! – tvary, obvykle inspirované módou 50. let. To jsou například šaty do A nebo zcela bez ramínek, propínací svetříky, pouzdrové sukně či kraťásky těsně pod zadek, ale s vysokým pasem. Často mají vyčesané vlasy ozdobené třeba čelenkou nebo květinou. Společným rysem je téměř vždy červeně nalíčené pusa.Marilyn Monroe, Twiggiy, Madonna, Smantha Fox, Marlene Dietrich, Gina Lollobrigida, Brigitte Bardot, Sophia Loren 

Hipster styl - Hipster je styl založený tak nějak prófácky řečeno na mladické nespoutanosti – je to takový bohémský styl pro mladé. Oproti pin-up girls jsou obvykle představitelky Hipsteru hubené (což má být znak čerstvého mládí), mají dlouhé, nejlépe rozpuštěné vlasy či si je smotají do uvolněného drdolu. A jak hipster styl vypadá? Snad nejoblíbenějším kouskem hipstergirls jsou džínové kraťasy, nejlépe „dodělané“ doma = střihnuté přímo pod zadkem. Časté jsou ale třeba i legíny. Vršky jsou spíše volné a delší, ale samozřejmě i takové, které sahají jen nad pupík.
Současný hipster si módu tvoří sám, často je jejím základem kostkovaná košile, úzké kalhoty, tenisky a jakákoliv pokrývka hlavy. Vyznává tzv. vintage styl, vyžívá se ve starých věcech, typicky třeba analogových přístrojích. Další velice důležitá část garderóby. Jak sluneční, tak dioptrické brýle musí mít výrazné obroučky a velká skla. Dokud člověk nevypadá jako Woody Allen, není hipster.

Lolita styl - Obrovsky oblíbený styl v Japonsku je založen na módě viktoriánské éry a nazývá se lolita styl. A jaké lolity jsou? Mají vypadat jako panenky – jsou sladké, nevinné, ale i tak trochu mazané. Jsou spíš drobnější postavy a snaží se vypadat co nejvíce jako malé holčičky. Dívky, které vyznávají lolita styl se snaží chovat jako princezny – chodí na čaj o páté a na schůzky s kamarádkami mají pevně daný dresscode. Lolita styl čerpá z módy, co se nosila za doby královny Viktorie, tudíž to jsou například klasické kudrlinky ve dvou culících, bohaté sukýnky, sladké barvy jakou pastelově růžová či modrá a všechno je obecně hodně zdobené. Lolita styl zahrnuje hodně krajek, mašlí a volánků.

Barbie styl - Blond vlasy, minisukně, nejčastěji tílka, upravené nehty. Barbie styl samozřejmě zahrnuje především hodně, hodně růžové. Dál vysoké podpatky a silný make-up.
Japanese styl = Japanese styl nabízí především krásné (obvykle mini) šaty, podkolenky, krajkové svetříky a celkově dost zdobené oblečení, přitom v moderním stylu.
Steampunk = Steampunk se inspiruje se průmyslovou revolucí v 19.století, kdy spatřily světlo světa první parní stroje a ozubená kola, také např. díly J. Vernea nebo H. G. Wellse. Uplatňuje se hlavně barva hnědá, pak také různé tóny béžové i černá. V módě se používá hlavně kůže a napodobeniny kůže, doplňky bývají vyrobeny z mosazi a mědi. U žen dominují klasické korzety, underbust korzety, boty na širokém podpatku, viktoriánské sukně, podkolenky.. Steampunk gentlemen nosí klobouky, brýle používané piloty (tzv. goggles), různá saka ve vojenském stylu a pláště většinou s dvouřadým zapínáním. Uplatňuje se hlavně barva hnědá, pak také různé tóny béžové i černá. Nejoblíbenějším motivem jsou ozubená kola a kolečka, která můžeme najít v podobě broží, náušnic či hodinek.

Gothic styl - Dokonalý gothický outfit by Vás měl zcela okouzlit a zavést Vás do tajemných ulic středověkých měst halících se do tmy, připomenout doby, kdy ještě bylo na světě místo pro přízraky, tajemné postavy v kápích a démony. Gothic fashion tedy nejsou jen nevzhledné černé oční linky, holiny, zplihlé černé vlasy a kříže. Současná gothic fashion je mnohem nápaditější! Libuje si v perfektně padnoucích korzetech či šněrovačkách, z materiálů sází na jemný samet, kůži a krajku. Barevná škála ovšem nenabízí příliš možností, gothic to je prostě černočerná tma. Akceptovatelná je ještě rubínová, krvavě červená purpurová, modročerná či tajuplná barva ametystu. Celková vizáž musí být ztělesněním temnoty, která je pro gothic fashion zásadní. Gothická móda se vyznačuje také nápadnými doplňky, jako jsou kožené obojky, rukávníky, přezky, řetězy, pyramidy nebo kovové ostny všeho druhu. Šperky nosí gothici dosti masivní a vesměs stříbrné, často jde o pentagramy, lebky či kříže, výrazných řetízků může být klidně hned několik. Oblíbeným motivem jsou také křídla a temní andělé.
Boty nosí většinou černé a těžké, nejčastěji legendární glády, někdy kozačky a na jaro a léto kotníkové old school boty.

Rockabilly - Rockabilly styl má své kořeny v hudbě. Dneska však přežívá především v módním stylu! Je to hlavně rock´n´roll, sexy pin-up girls, hot-rody, móda 50. let, ale také výrazné old school barevné tetování s klasickými námořnickými motivy (tzv. Sailor Jerry tattoo) jako jsou vlaštovky, srdce, kotvy a samozřejmě lebky. Co se týče módy, rockabilly fashion je typická zejména precizními střihy zdůrazňujícími ženské křivky - tedy úzkými živůtky poutajícími pozornost k poprsí a obepínajícími pas v kombinaci s bohatou kolovou sukní ke kolenům. Často se používají motivy puntíků, třešní či vlaštovek.

Hippie styl - Hippie styl asi není vůbec třeba definovat – skládá se obvykle jednoduše z toho, co je pohodlné a vzdušné – tuniky, dlouhé sukně, košile, šaty,…a nedomyslitelně k tomu všemu patří i copánky či brýle „lenonky“.

Hip-hop styl - Hip-hop styl je nám asi všem známý – doputoval k nám z Ameriky, kde vznikl pod vlivem hip-hopu hudebního (a tanečního) a uchytil se ve skříních nejen tanečníků, ale i lidí, kteří rádi natáhnou velké džíny nebo stylové tepláky. Nebo jenom tepláky. Hip-hop móda se vyznačuje „oversize“ oblečením – pohodlí nade vše. Dále třeba kšiltovkami nebo šátky.

Skate styl - široké boty s nezavázanými tkaničkami, hlavně pohodlné věci.

Grunge styl - má základy v hudbě, konkrétně v heavy metalu. Kombinace tvrdého stylu s holčičími rysy vytváří neobvyklou kombinaci. Neznačkové, ale originální věci, kožené bundy a klidně i flanelové a džínové košile nebo pohodlné „kecky“. U holek k tomuto stylu patří neodmyslitelně i silně nalíčené oči.

EMO styl - zkratkou slova emotions, tedy pocity, emoce – se váže na hudbu a celkově životní styl. Podobný punk stylu. Především „patky“ (s různými, i velmi netradičnímu barvami ve vlasech), boty converse, úzké džíny nebo kalhoty, někdy i v barevných variantách, ale jinak vše v černé barvě. Často se objevují třeba i proužky.

Punk styl - oztrhané jeansy, roztrhané silonky, nášivky, tunely, piercing, placky, spínací špendlíky, stahováky, těžké boty, bunda křivák, nebo účes číro.

Scene styl - Scene styl si celkem dost lidí plete s emo, ale je mezi nimi zásadní rozdíl – scene kids (jak si vyznavači tohoto stylu říkají) jsou oproti emo veselí a usměvaví. Rozdíly najdeš určitě i v oblékání. Střihy oblečení či boty jsou opět EMO stylu podobné, ale oproti němu jsou o dost barevnější. To samé účes – patka nemizí, ale vlasy mění barvy na všechny myslitelné odstíny. Celkově platí pravidlo být co nejvíce výstřední!

RETRO styl - starší styl oblékání - 60.-70. léta, retro lidi stále přibývají !

DISCO styl - úzké rifle (barevné), triko s oblíbenou postavičkou - Hello Kitty, Snoopy, Mickey Mouse, Minnie atd. Hlavně výrazné barvy.

Etno styl - oblečení v etno stylu je pohodlné a plné barev a obrázkových motivů na tričkách a mikinách , kalhoty jsou plandavé , z lehkých látek a sukně s kanýry dlouhé ,často poschoďové. Modní je bižuterie mnohdy velmi nápadná , silné náramky , řetězy na krk a velkými barevnými přívěsky.Prostě velmi pohodlné a nic nediktující oblečení. Jedná se o specifickou módu pro danou oblast země a regionu. Oblečení je vyrobeno převážně z příjemných, měkkých a lehkých materiálů. Oblečení je většinou vrstvené, mimo obuv, čepice a pokrývky potom téměř vždy. Motivem pro Etno oblečení jsou jasné barvy, specifické symboly, nápisy nebo ornamenty a obrázky. V každé oblasti se tento Etno styl liší. Oblečení se také liší země od země. Dá se říci, že v každém podnebném pásmu je vlastně jíný Etno styl.

Preppy styl - Preppy či též preppie nebo prep pochází ze slova preparatory (přípravný). V anglicky mluvících zemích se tak označují žáci či absolventi prestižních soukromých středních škol, takzvaných Preparatory schools. Tyto školy mají za úkol připravit své ovečky, povětšinou příslušníky vyšších středních vrstev, na studium na jedné z osmi nejstarších univerzit Spojených států amerických (Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pennsylvania, Princeton, Yale). Výraz „preppy“ vznikl v padesátých letech minulého století v Nové Anglii, v oblasti, kterou tvoří šest států na severovýchodě USA (Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island a Connecticut). V posledních šedesáti letech se ze slova preppy, jež lze volně přeložit i jako konzervativní, však stalo mnohem víc než jen pouhé označení studentů elitních škol. Preppy je dnes subkultura s vlastním stylem oblékání, společenskými hodnotami i přístupem k životu. Jinými slovy: preppíci jsou partička usměvavých „slušňáků“, kteří dohnali nedokonalost k dokonalosti a překvapí každého, kdo by se mohl domnívat, že východní pobřeží Spojených státu přineslo světu pouze kvalitní hip hop.

Casual - jednoduché a především pohodlné oblečení.U kalhot si dávejte pozor na módní hity, jako jsou díry, třásně a "trhající se" lemy. Takové kalhoty pak vhodné rozhodně nejsou. 
U sukní i šatů především platí, že by měly být potištěné jemným vzorkem, nelíbivé obrázky ani potisky sem také nepatří.
Jakýkoli svetr nebo jiný úplet by měl být hlavně zbaven všech pucků. Ani tady se nehodí občas módní "párání a trhání". U triček (a vlastně to samé se týká i šatů nebo mikin) určitě volte spíše jednoduchost, přírodní materiály. Pokuste se omezit rádoby vtipné slogany nebo obrázky. 
Obuv má jednoznačné pravidlo - hlavně musí být čistá! Lodičky z vás neudělají dámu, budou-li okopané. Tenisky naopak podtrhnou ležérní outfit, budou-li čisté. Do Casual Dresscodu také nepatří přehnaně vysoké podpatky, příliš lesklá obuv nebo obuv taneční. Vyjímku mohou tvořit např. letní platformy.   Není třeba bát se barev a jejich kombinací, vkusného vrstvení bižuterie nebo kožených kousků!

ZjE5Zj